پکینگ نسوز (طناب نسوز) چیست؟


پکینگ نسوز (طناب نسوز) چیست؟ طناب نسوز چه ویژگی هایی دارد؟ انواع پکینگ نسوز کدام است؟ از طناب نسوز در کدام صنایع استفاده میشود؟ از جمله پر تکرار ترین پرسش هایی هستند که در این قسمت از سری مطالب تخصصی وبلاگ راتین صنعت در نظر داریم به آنها بپردازیم. پس اگر به دنبال پاسخ پرسش های مطرح شده هستید و یا قصد خرید پکینگ نسوز دارید پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا در هنگام خرید طناب نسوز انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید.

پکینگ نسوز چیست؟

پکینگ نسوز یا طناب نسوز همان طور که از نام آن پیداست همان آببند (درزگیر) های نسوزی هستند که به صورت درهم تابیده یا بافته شده به منظور آببندی و افزایش میزان استحکام مکانیکی دور شفت قرار میگیرند و میزان سایش بین قطعات را تا حد قابل توجهی کاهش میدهند.

انواع پکینگ نسوز کدامست؟

طناب های نسوز بسته به کاربردی که دارند در انواع مختلفی از نظر شکل ظاهری (چهار گوش و گرد) و مواد اولیه طراحی و تولید میشوند که در ادامه به برسی و معرفی هرکدام از آنها میپردازیم.

پکینگ نسوز تفلونی

پکینگ نسوز تفلون یا همان پکینگ تفلونی (PTFE) از جمله ساده ترین و قدیمی ترین انواع پکینگ نسوز به حساب می آید این آببند همان طور که از نام آن مشخص است از ترکیب تترا فلورو اتیلن یا همان تفلون تشکیل شده است که در دو نوع پکینگ تفلون خالص و پکینگ تفلون روغنی تولید میشود.

 1. پکینگ تفلون خالص: این آببند به طور کامل از الیاف تفلون خالص بافته میشود و دارای ضریب اصطکاک پاینی میباشد.
 2. پکینگ تفلون روغنی: این آببند از الیاف تفلونی آغشته به روغن سیلیکون بافته میشود.
 3. پکینگ نسوز تفلون گرافیت

  پکینگ نسوز تفلون گرافیت از جمله آببند های نسوز ترکیبی میباشد که از الیاف تفلونی آغشته به گرافیت تشکیل شده است به بیان ساده تر پکینگ های نسوز تفلون گرافیت از نخ های نسوز تفلونی به همراه لایه گرافیت به صورت چهار گوش یا مربعی بافته میشوند.

 4. پکینگ نسوز آرامید

  پکینگ های نسوز آرامید (کولار) از گران قیمت ترین و با ارزش ترین انواع پکینگ نسوز به حساب می آیند که بسته به کاربرد های مختلفی که دارند در انواع گوناگون تولید میشوند. در برسی مهمترین ویژگی های پکینگ های آرامید میتوان به مقاومت بالا در برابر سایش و کشش اشاره کرد.

   

 5. پکینگ نسوز گرافیت خالص

  پکینگ های نسوز گرافیت خالص از نخ گرافیت منبسط شده با گرافیت با خلوص ۹۹ درصد تشکیل شده است. وجود بافت داخلی سیم اینکونل دارای نیکل ۷۰ درصد و مواد افزودنی دیگر در کنار بافت مورب پکینگ های نسوز گرافیت خالص موجب افزایش قابلیت کشش در این نوع آببند شده است.

  پکینگ نسوز آزبست تفلون

  پکینگ آزبست تفلون یا پکینگ شیر تفلون از جدید ترین انواع پکینگ نسوز میباشد که از ترکیب الیاف آزبست آغشته شده به کامپاند تفلون خالص یا همان PTFE در کنار روغن سیلیکون تشکیل شده است. قابلیت تحمل دما تا ۵۰۰ درجه سانتیگراد در کنار قیمت مناسب از مهمترین ویژگی های این نوع آببند های نسوز میباشد.

 6. پکینگ نسوز تفلون گرافیت آرامید

  این نوع آببند های نسوز از ترکیب نخ تفلون گرافیت در کنار آرامید بافته شده تشکیل شده اند. در واقع پکینگ های نسوز تفلون گرافیت آرامید دار از مهمترین و ارزشمند ترین محصولات نسوز به حساب می آیند که بسته به ویژگی های منحصر به فردی که دارند در بسیاری از صنایع عام و خاص مورد استفاده قرار میگیرند.

  پکینگ نسوز تفلون آببندی

  پکینگ نسوز تفلوت آببندی با نام هایی همچون تفلون های چسب دار یا تفلون های آدامسی نیز شناخته میشوند. این نوع آببند ها از تفلون (PTFE) منبسط شده تشکیل شده است که در دو نوع پکینگ تفلونی چسب دار با سطح مقطع دایره ای و چهار گوش طراحی و تولید میشوند.

 7. پکینگ نسوز تفلون آرامید

  پکینگ های نسوز تفلون آرمید از ترکیب نخ نسوز تفلونی با آرامید تشکیل شده است که همین امر موجب میشود تا این نوع آببند از ضریب اصطکاک بسیار بالایی برخوردار باشد. از دیگر ویژگی های این نوع آببند نسوز میتوان به مقاومت بسیار بالا در برابر سایش و کشش اشاره کرد.

   

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.