بلبرینگ تماس زاویه‌ای

بلبرینگ تماس زاویه‌ای

بلبرینگ های تماس زاویه ای یکی از انواع خاص بلبرینگ ها به شما می روند. معمولا این بلبرینگ ها به دو صورت یک ردیفه و دو ردیفه ساخته می شوند. این نوع از بلبرینگ ها در حلقه های داخلی و خارجی خود دارای شیارهایی هستند؛ این شیارها طوری طراحی می شوند که نسبت به هم زاویه های مشخصی را بسازد. بلبرینگ های تماس زاویه ای یک ردیفه می توانند بار محوری را تنها از یک جهت تحمل کنند؛ به جهت بالا بردن قدرت تحمل این بلبرینگ ها و افزایش توانایی آن ها در تحمل بارهای محوری در دو جهت، معمولا از دو بلبرینگ تماس زاویه ای هم شکل، همراه با هم استفاده می کنند.
یکی از عوامل تاثیر گذار بر میزان بالای استفاده از این بلبرینگ ها، مقیاس گسترده اندازه های موجود آن ها است. بلبرینگ های تماس زاویه ای در اندازه های مختلفی تولید می شوند تا بتوان از آن ها در هر دستگاهی و در هر زمینه ای به راحتی استفاده نمود. یک اصل بسیار مهمی که در رابطه با این بلبرینگ ها وجود دارد این است که هر چقدر مقدار زاویه تماس آن ها بیشتر باشد، توانایی تحمل بارهای محوری آن ها نیز بیشتر می شود.

یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ ها، قفسه ها هستند. اجزای غلتنده بلبرینگ ها برای ثابت ماندن و حفظ فاصله شان با قطعات دیگر نیاز به این قفسه ها دارند. به طور معمول قفسه های بلبرینگ ها، از سه ماده ساخته می شوند؛ برنز، فولاد و فیبر که از بین این سه، قفسه های فولادی به دلیل استحکام زیادشان بیشتر از دیگر قفسه ها تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرند.
فولادهای کرم دار یکی از ماده هایی هستند که در تولید یاتاقان ها نقش بسیار مهمی ایفا می کنند؛ دلیل اهمیت بسیار بالای آن ها مقاومت و توانایی سختی پذیری زیادشان است.
یکی دیگر از بخش های بسیار مهم و کلیدی بلبرینگ ها ساچمه های آن ها هستند؛ ساچمه ها در داخل بلبرینگ ها قرار دارند. ساچمه های بلبرینگ ها به شکل های متفاوتی تولید می شوند و هر نوعی از آن ها، ویژگی های مخصوص به خودشان را دارند. دلیل اهمیت ساچمه های توانایی آن ها در کنترل کردن بارهای شعاعی و محوری است که به بلبرینگ ها وارد می شوند؛ معمولا تمامی ساچمه های بلبرینگ ها از فلز ساخته می شوند تا استحکام و مقاومت مورد نیاز را داشته باشند.

متداول ترین شکل ساچمه ها، ساچمه های گرد هستند؛ به دلیل تحمل فوق العاده ای که ساچمه های گرد در برابر فشارهای وارد شده دارند، به یکی از محبوب ترین اشکال ساچمه ها تبدیل شده اند. ساچمه های کروی شکل بارها را به عالی ترین شکل ممکن کنترل کرده و مانع آسیب دیدن، شکستن، خرد شدن و تغییر شکل دادن بلبرینگ ها می شوند. با این که ساچمه های گرد و کروی شکل مناسب ترین شکل ساچمه ها به نظر می رسند اما طرح های دیگر ساچمه های بلبرینگ مانند ساچمه های استوانه ای، مخروطی، توپی و سوزنی نیز تولید می شوند.
یکی دیگر از اجزای سازنده بلبرینگ ها حلقه های آن ها هستند. حلقه های بلبرینگ ها اجزای مختلف آن ها را در کنار هم و در موقعیت مناسبی نگه می دارند؛ همچنین حلقه های بلبرینگ جلوی نشت روغن و یا گریس داخل بلبرینگ را گرفته و همین طور مانع از ورود خاک و گرد و غبار به داخل بلبرینگ می شوند.