رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی

از جمله قطعات صنعتی مهم و کاربردی رولبرینگ ها هستند که برای حرکت دادن دو یا تعداد بیشتری از قطعات دیگر استفاده می شوند. رولبرینگ ها همانند بلبرینگ ها به یک منظور استفاده می شوند و کاربرد تقریبا یکسانی دارند با این تفاوت که از آنها برای بار هایی در انواع مختلف مثل بارهای محوری و شعاعی استفاده می کنند. رولبرینگ ها با توجه به کاربرد و طراحی ساختی که دارند می توانند برای حرکت دادن بار های شعاعی و نیمه شعاعی استفاده شوند در صورتی که بلبرینگ ها معمولا برای حرکت دادن بارهای محوری طراحی و ساخته شده‌اند. با توجه به کاربرد و طراحی ساختی که رولبرینگ ها دارند انواع مختلفی از آنها را تولید کرده‌اند که هر کدام از آنه با توجه به نوع، اندازه و طراحی ساخت در یک موقعیت استفاده می شوند.

رولبرینگ ها را می توان یاتاقان غلتشی معرفی کرد. این نوع از یاتاقان به صورت بلبرینگ و رولبرینگ ساخته شده و به بازار عرضه می شود. می توان با توجه به موقعیت مورد نیاز از انواع این رولبرینگ های استفاده کرد. رولبرینگ ها را معمولا در پروژه های صنعتی و مکانیکی مختلفی استفاده می کنند. رولبرینگ ها با توجه به کارایی و نوع ساخت به انواع رولبرینگ سوزنی، استوانه‌ای، مخروطی و بشکه‌ای تقسیم بندی می کنند. با استفاده از غلتش با مقاقومت بالا و لغزش کم می توانند کاری کنند که دو قطعه صنعتی یا مکانیکی حرکت کنند. در سایر پروژه هایی که به حلقه ها و قطعات دوار نیاز دارند می توان از انواع رولبرینگ استفاده کرد. در اینجا قصد داریم در مورد رولبرینگ های مخروطی و ویژگی های آن صحبت کنیم.

رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروطی

یکی از انواع رولبرینگ ها که نسبت به سایر رولبرینگ ها کارایی کمتری دارن رولبرینگ های مخروطی هستند. درون این نوع رولبرینگ یک حلقه داخلی است که دو لبه دارد. یا می توان این رولبرینگ ها را در این حالت استفاده کرد یا اینکه می توان آنها را درحالتی که رینگ خارجی بدون لبه دارند استفاده کرد. در طراحی ساخت این نوع رولبرینک تعدادی رول مخروطی شکل وجود دارد و به همین دلیل آنها را به عنوان رولبرینگ های مخروطی می شناسند. زاویه تماس رولبرینگ های مخروطی بین ۱۰ تا ۲۰ درجه است و این قائده برای تمام این رولبرینگ ها در نظر گرفته می شود. با توجه به کاربردی که هر کدام از این رولبرینگ ها دارند می توان ازین زاویه را بین ۱۰ تا ۲۰ در نظر گرفت ولی توجه کنید که از این میزان بیشتر نخواهد شد.
از رولبرینگ های مخروطی می توان در صنایعی مانند ماشین آلات صنعتی و جعبه دنده ها استفاده کرده و در اصل بیشتر در همین صنایع استفاده خواهند شد. این نوع برینگ در حلقه بالایی و پایینی خود یک شیر غلتکی مخروطی شکل دارد. با استفاده از این نوع برینگ می توان برای حرکت و تحمل بارهای مرکب که منظور ما بار های محوری و شعاعی است، استفاده کرد. میزان قدرتی که می توان با استفاده از آن بارهایی در انواع مختلف را تحمل کرد وابستگی زیادی به زاویه شیار حلقه بیرونی خواهد داشت. ذکر این نکته لازم است که این نوع رولبرینگ ه به طور کلی دو جزء یا قطعه دارند. حلقه داخلی همراه با غلتک و قفسه ها با هم یک جزء را تشکیل داده و جزء دوم تنها حلقه بیرونی را شامل می شود.