رولبرینگ استوانه‌ای

رولبرینگ استوانه‌ای


رولبرینگ
 مانند بلبرینگ یک نوع قطعه صنعتی است که برای اهداف خاصی ساخته شده و استفاده می‌شود. با توجه به شباهتی اسمی که در نام این دو قطعه وجود دارد متوجه خواهید شد که تقریبا می‌توانند کاربرد یکسانی داشته باشند ولی این کاربرد در برخی مواقع تفاوت هایی داشته که با خواندن کامل این مطلب به آن پی خواهیم برد. اگر با بلبرینگ و کاربرد آن آشنایی داشته باشید می دانید که این قطعه صنعتی برای حرکت دو یا چند قطعه صنعتی با یکدیگر و به گونه‌های مختلف ساخته شده است. رولبرینگ هم با این هدف تولید شده است با این تفاوت که از آنها در موقعیت‌های مختلف استفاده شده با توجه به کاربرد و نوعشان از آنها استفاده می کنند.

رولبرینگ ها را می توان یکی از مهم ترین انواع برینگ معرفی کرد که به عنوان یاتاقان های غلتشی هم شناخته می شوند. این نوع بیرینگ برای استفاده در صنعت و مکانیک یا به طور کلی پروژه هایی که نیاز به قطعات صنعتی حلقوی دارند استفاده می شوند. رولبرینگ با استفاده از ایجاد غلتش با لغزش کم و مقاومت زیاد می تواند باعث ایجاد حرکت بین دو یا چند قطعه شود. با استفاده از این قطعه صنعتی فشار و بارهایی که به این قطعات وارد می شود کاهش پیدا کرده و حرکت چرخشی و خطی آنها امکان پذیر خواهد شد. در رولبرینگ های مختلف که بین دو قطعه امکان حرکت را فراهم می کند این کار با استفاده از غلتش انجام خواهد شد به صورتی که در این قطعه و کار آن مقاومت کمی در جریان بوده و لغزش خیلی کمی هم وجود خواهد داشت.
نکته خیلی مهم در استفادهاز این قطعه صنعتی این است که قطعات مختلف با فشار بالا می توانند توسط رولبرینگ ها حرکت داده شوند. دقت کنید که رولبرینگ ها برای ایجاد حرکت بین بارهای شعاعی مناسب هستند و بیشتر مواقع در این زمینه استفاده می شوند. در حالت کلی می توان گفت حرکت بارهای شعاعی توسط رولبرینگ ها به خوبی انجام می شود.

رولبرینگ استوانه‌ای

رولبرینگ استوانه‌ای

رولبرینگ ها با توجه به کاربرد و طراحی ساختی که دارند به طور کلی در انواع مختلفی ساخته می شوند. می توان از انواع رولبرینگ در کاربرد های مختلف و در سایر پروژه های صنعتی استفاده کرد. از جمله انواع رولبرینگ های صنعتی می توان به رولبرینگ های سوزنی، استوانه‌ای، بشکه‌ای و مخروطی اشاره کرد که هر کدام از این رولبرینگ ها برای هدف خاصی ساخته شده‌اند و در پروژه های صنعتی و مکانیکی از آنها استفاده می شود. در این قسمت قصد داریم تا در مورد رولبرینگ های استوانه‌ای به صورت کامل و جامع صحبت کنیم.
رولبرینگ های استوانه‌ای را می توان یکی از انواع مهم و کاربردی رولبرینگ ها معرفی کرد که نسبت به سایر رولبرینگ ها بیشتر استفاده شده و محبوب تر هستند. دلیل نامیدن این نوع رولبرینگ به عنوان رولبرینگ استوانه‌ای به خاطر اجزای گردان و غلطک هایی به شکل استوانه است. در سطح دسترسی با کنس ها می توان گفت که این المان ها یک دسترسی خطی دارند. این نوع استوانه ها زمانی که زیر بار هستند به شکل مستطیل تبدیل می شوند. از این نوع رولبرینگ ها می توان برای حرکت انواع بارهای نیمه شعاعی هم استفاده کرد و به نوعی می توان گفت که کاربرد خوبی در این زمینه خواهند داشت. رولبرینگ های دیگر تنها می توانند حرکت مقادیر شعاعی را امکان پذیر کنند و نیمه شعاعی با توجه به کاربرد و طراحی ساخت آنها امکن پذیر نخواهد بود.