بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ شیار عمیق


بلبرینگ شیار عمیق

 

به طور کلی بلبرینگ های شیار عمیق، پر استفاده ترین نوع بلبرینگ ها هستند؛ دلیل این محبوبیت اصطکاک کم آن ها است که جلوی تولید زیاد صدا را گرفته و سرعت چرخش بسیار بالایی خواهند داشت. نصب این نوع از بلبرینگ ها بسیار ساده و بدون دردسر بوده و نسبت به سایر بلبرینگ ها، کم تر به تعمیر نیاز پیدا خواهد کرد. بلبرینگ های شیار عمیق، بارهای شعاعی و محوری را از هر دو جهت تحمل می کنند.
در حالت کلی بلبرینگ های شیار عمیق مناسب برای کار کردن در شرایط دشوار ساخته می شود؛ این بلبرینگ ها در دمایی حدود -۳۰ درجه تا ۱۱۰ درجه به صورت عالی و بدون مشکل کار می کنند.

 

نحوه ساخته شدن و ساختار بلبرینگ ها

 

یکی از ماده های اولیه در ساخت بلبرینگ ها فولادهای کرم دار هستند. فولادهای کرم دار نوعی از فولادهای زنگ نزن هستند که می توانند در برابر اکسیده شدن تا حد زیادی مقاومت کنند؛ همچنین فولادهای کرم دار توانایی مقاومت بالایی دارند، چرا که اضافه شدن فلز کرم به فولاد می تواند میزان سختی پذیری آن را تا حد زیادی افزایش دهد. معمولا بیشتر اجزای سازنده بلبرینگ که از این نوع فولادها ساخته می شوند اجزای غلتنده آن ها و همین طور رینگ ها هستند. با وجود این که فولادهای کرم دار باعث می شوند تا قابلیت تورق فولاد کاهش یابد، اما مقاومت آن ها را در برابر مواد اسیدی و همین طور زنگ زدگی به طور چشم گیری بیشتر می کند.
مهم ترین جزء بلبرینگ ها، ساچمه های آن ها هستند. ساچمه ها در انواع و اشکال بسیار متفاوتی تولید می شوند؛ ساچمه های مخروطی، گرد، سوزنی، بشکه ای و استوانه ای برخی از انواع ساچمه ها هستند. در واقع می توان گفت که هر شکلی از ساچمه ها ویژگی ها و خصوصیاتی را به بلبرینگ می دهد؛ یکی از راه های تشخیص بلبرینگ ها و ویژگی های آن ها، تشخیص نوع ساچمه های آن ها است.
همچنین بلبرینگ ها دارای اجزایی به نام قفسه هستند. قفسه ها که با نام نگهدارنده هم شناخته می شوند اجزای غلتنده بلبرینگ ها را در جهت و مسیر درست قرار می دهند؛ یعنی این که آن ها ساچمه ها را در کنار یکدیگر قرار می دهند و نگه می دارند. همچنین آن ها باعث می شوند تا سرعت بیرینگ ها افزایش یافته و همین طور اصطکاک آن ها کم تر شود. البته قفسه ها از برخورد ساچمه ها نیز جلوگیری کرده و با همین روش، باعث جلوگیری از صدمه دیدن آن ها می شود. قفس های تولید شده برای استفاده از بیرینگ ها از ورقه های فولادی سخت و محکم ساخته می شوند؛ البته تمام قفسه ها از فولاد ساخته نمی شوند. در واقع قفسه های بلبرینگی هم وجود دارند که از جنس برنز بوده و یا با فیبر ساخته شده اند.

برای این که ساچمه های بلبرینگ ها و قفسه های آن ها بتوانند در کنار یکدیگر قرار بگیرند به یک سری اجزای نگه دارنده نیاز پیدا می کنند؛ برای کنار هم نگهداشته شدن ساچمه ها و قفسه ها، حلقه های داخلی و خارجی در بلبرینگ ها قرار می گیرند که یک بخش اصلی از ساختار آن ها را تشکیل می دهند. قفسه ها از دو بخش تشکیل می شوند و هر بخش آن ها در یک طرف بلبرینگ قرار می گیرد.از آن جایی که بلبرینگ ها یکی از پرکاربرد ترین قطعات در صنعت محسوب می شوند، سریع تر از سایر اجزای سیستم دچار آسیب یا خوردگی می شوند به همین دلیل باید آن ها به طور مرتب چک کنید و در صورت نیاز روغن کاری کنید تا بتوانید پیش از فرسودگی یا خرابی  متوجه ایراد شوید و آن ها را تعمیر یا تعویض کنید.
برای روغن کاری کردن بلبرینگ های شیار عمیق، از روغن هایی استفاده می شود که بر پایه لیتیوم ساخته شده اند. در صورتی که رینگ داخلی بلبرینگ ها همواره در حال دوران و غلتیدن باشد، نیاز به وجود حفاظی خواهد بود تا گریس بلبرینگ از محفظه آن خارج نشود. در حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد مقدار خالی بلبرینگ، باید گریس ریخته شود.
این یاتاقان های توپی از شیارهای یکپارچه ای که از لحاظ شکل و اندازه با ساچمه های آن ها مطابق هستند، تشکیل می شوند و به همین دلیل، همان طور که گفته شد می توانند بارهای محوری و بارهای شعاعی را از هر دو طرف تحمل کنند.
کاسه نمد یکی دیگر از اجزای بسیار مهم در ساخت بلبرینگ است. کاسه نمد از ورود برخی چیزها مانند آب و گرد و خاک به داخل یاتاقان جلوگیری می کند؛ همچنین به روغن یا گریس داخل بلبرینگ اجازه نشت نیز نمی دهد.

به طور کلی بلبرینگ های شیار عمیق دوتایی هم در زمان تولید و هم در زمان به کار گیری با هم مطابقت داده می شوند تا دقیق و مناسب با هم کار کنند. معمولا زمانی که میزان کار و فعالیتی که قرار است انجام بگیرد برای یک بلبرینگ قابل تحمل نباشد، از بلبرینگ های شیار عمیق دوتایی استفاده می شود.

 

بلبرینگ شیار عمیق با شیار ساچمه خور

این نوع از بلبرینگ های شیار عمیق نسبت به سایر انواع دیگر، ساچمه های بیشتری دارند. به دلیل وجود ساچمه های اضافه ای که در این بلبرینگ ها وجود دارد، بلبرینگ ها قدرت و مقاومت بیشتری داشته و بارهای بیشتری را تحمل خواهند کرد. البته با تمام این مزایایی که گفته شد این بلبرینگ ها چند عیب هم دارند؛ برای مثال سرعت این نوع از بلبرینگ های شیار عمیق نسبت به انواع دیگر آن ها کم تر است؛ همچنین با وجود این که بلبرینگ های شیار عمیقی که شیار ساچمه خور دارند بارهای شعاعی بیشتری را می توانند تحمل کنند، اما تحمل بارهای محوری آن ها کم تر است.

 

همان طور که گفته شد با وجود این که انواع مختلف برینگ ها در بسیاری از صنایع به کار می روند و در آن ها نقش اساسی و کلیدی ایفا می کنند و جزئی از لوازم های صنعتی بسیار

بلبرینگ شیار عمیق تیمکن

بلبرینگ های شیار عمیق تیمکن، یکی از پر کاربردترین و پر استفاده ترین بلبرینگ ها در ساخت ماشین و خودرو هستند. بلبرینگ های تیمکن کیفیت بالایی داشته و تحت استانداردهای صنایع آمریکا تولید می شوند. به دلیل محبوبیت این یاتاقان های توپی آن ها در سایزهای مختلفی ساخته می شوند؛ اندازه های معمول بلبرینگ های تیمکن بین ۳ میلی متر تا ۶۰۰ میلی متر بوده و جنس آن ها از فولاد است.

پرکاربرد محسوب می شوند، اما یکی از بیشترین استفاده هایی که از این وسیله ها می شود، در ساخت خودرو است.

 

بلبرینگ شیار عمیق SKF

یکی از دلایل محبوبیت و استفاده زیادی که از این بلبرینگ ها می شود، تنوع زیاد آن ها در نحوه کارکرد و همین طور اندازه های آن ها می باشد. بلبرینگ های SKF در محصولات کوچکی مانند ساعت ها و یا لوازم پزشکی به کار می رود؛ بلبرینگ های شیار عمیق SKF بزرگی هم وجود دارند که در ابزارها و دستگاه های صنعتی مانند صنایع معدن و کارخانه ها استفاده می شوند.

 

این نوع از بلبرینگ های شیار عمیق به بلبرینگ های تک ردیفه شعاعی هم معروف هستند؛ دلیل اصلی این قضیه تحمل فوق العاده بار شعاعی آن است. کاربری های متفاوت و گسترده بلبرینگ های NTN باعث شده است تا این نوع از بیرینگ ها به یکی از مشهورترین بلبرینگ ها تبدیل شوند.
بلبرینگ ها بر اساس داشتن یا نداشتن حفاظ و همین طور جنس حفاظ های آن ها به چند بخش تقسیم می شوند. به طور عمومی بیشتر بلبرینگ ها حفاظ دارند اما با این حال بلبرینگ های بدون حفاظ هم تولید می شوند. معمولا حفاظ بلبرینگ ها یا از جنس پلاستیک و یا از جنس فلز است. بلبرینگ هایی که دارای حفاظ های فلزی هستند با پسوند Z و بلبرینگ هایی که حفاظ های پلاستیکی دارند با پسوند RS شناخته می شوند.