رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ‌ های سوزنی را می توان به عنوان یاتاقان های غلتشی معرفی کرد. رولبرینگ‌ ها همانند بلبرینگ ها که نوع دیگری از  یاتاقان های غلتشی هستند برای حرکت دادن دو یا چند قطعه استفاده می‌شوند. این حرکت‌ها می‌تواند به صورت چرخشی یا خطی باشد. با توجه به جایی که استفاده می‌شوند و قطعاتی که نیاز به استفاده از رولبرینگ دارند می‌توان آن ها را به گونه ‌های مختلفی دسته‌بندی کرد.

در کل بیشتر مواقع نام بلبرینگ را شنیده‌اید و اگر رولبرینگ را به شما معرفی کنیم قطعا به یاد آن خواهید افتاد یا در این فکر هستید که یک رابطه‌ای با این قطعه دارد. کما اینکه می توان گفت این دو قطعه می توانند برای یک هدف و کاربرد ساخته شده باشند ولی در کارایی آنها تفاوت هایی وجود دارد. رول برینگ ها هم مانند بلبرینگ ها در صنعت و مکانیک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند و می توان گفت که جزء مهم ترین قطعات صنعتی محسوب می شوند. به نوعی می توان گفت که رولبرینگ نوعی برینگ است که غلتشی با مقاومت زیاد لغزش کم ایجاد می کند. توسط ایجاد این علتش می تواند حرکتی بین دو قطعه ایجاد کند یا سبب شود دو یا چند قطعه صنعتی حرکت کنند.
می توان از رولبرینگ ها در سایر پروژه های مکانیکی و صنعتی استفاده کرد. از اهداف اصلی استفاده از این قطعه صنعتی می توان به کاهش فشار و بار وارد شده به قطعات متحرک صنعتی اشاره کرد. حال اینکه رولبرینگ ها در انواع مختلفی وجود دارند و با توجه به نوع ساخت می توان از آنها به همین دلیل در پروژه های مختلفی استفاده کرد. رولبرینگ های به طور کلی به ۴ دسته کلی تقسیم بندی می شوند. رولبرینگ های بشکه‌ای، سوزنی، استوانه‌ای و مخروطی. هر کدام از انواع رولبرینگ می تواند در سایر پروژه های صنعتی با توجه به کاربرد و نوع پروژه استفاده شود. در اینجا قصد داریم در مورد رولبرینگ های سوزنی صحبت کنیم.

رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ سوزنی

همه چیز درباره رولبرینگ های سوزنی

رولبرینگ‌های سوزنی را در یک تعریف کلی می‌توان یکی از انواع رولربرینگ‌ها معرفی کرد که با توجه به کاربرد و طراحی ساختی که دارند در بسیاری از پروژه های صنعتی قابل استفاده هستند. این یک تعریف کلی بود و نمی‌توان در مورد کارایی و ساختار آن در این تعریف نظر داد. در حقیقت رولبرینگ‌های سوزنی را می‌توان به عنوان رولبرینگ‌های استوانه‌ای با غلتک‌های کم قطر و بلند معرفی کرد. این نوع رولبرینگ فقط می‌توانند بارهای شعاعی را تحمل کنند و با توجه به ساختاری که دارند قابلیت تحمل بارهایی محوری برای آنها ممکن نخواهد بود. غلتک‌های سوزرنی که در رولبرینگ‌های سوزنی استفاده می‌شوند دارای قطر کمتری در انتها هستند.

همانطور که اشاره شد رولبرینگ‌های سوزنی شبیه به رولبرینگ‌های استوانه‌ای هستند با این تفاوت که قطر سطح مقطع مربوط به اجزای غلتان آن نسبت به طول آنها خیلی کوچتر خواهد بود. با توجه به این نکته از رولبرینگ‌های سوزنی بیشتر بری طراحی وسیله های اندازه‌گیری و لوازم برقی خانگی استفاده می‌کنند. حرکت‌های محوری مربوط به این رولبرینگ‌ها بوسیله قفسه‌ها یا لبه‌های ماشین کاری شده رینگ‌ها کنترل خواهد شد. با توجه به این نکته که سطح مقطعشان ضخامت کمی دارد، معمولا از آنها در تجهیزات کم وزن یا در جایی که فضای شعاعی موجود بسیار کم است می‌توان از رولبرینگ‌های سوزنی استفاده کرد.