رولبرینگ استوانه‌ای کف گرد

رولبرینگ از جمله قطعات صنعتی مهم است که در خیلی از پروژه های صنعتی و مکانیکی از آن استفاده می شود. همانطور که مشاهده می کنید این قطعه همانند بلبرینگ بوده و تقریبا کارایی مشابه دارند. هر دو آنها به عنوان یاتاقان های تماس غلتشی معرفی شده و محسوب می شوند. به نوعی می توان گفت که این قطعه صنعتی می تواند کارایی مانند کارایی بلبرینگ داشته باشد و به طور کلی برینگ ها برای حرکت قطعات صنعتی مختلف استفاده می شوند. رولبرینگ ها در انواع مختلف می توانند برای حرکت دو یا چند قطعه صنعتی استفاده شوند. به این قطعه صنعتی رولر برینگ Roller Brings گفته می شود.

دقت کنید که از این قطعه صنعتی برای بار های شعاعی و نیمه شعاعی استفاده می شود. در اکثر مواقع می توان از این قطعه برای ان نوع بارها استفاده کرد ولی امکان دارد در برخی موارد برای بار های محوری هم استفاده شوند. این قطعه با استفاده از غلتش که با لغزش کم و مقاومت زیاد انجام می شود، می تواند حرکت قطعات مختلف را ممکن کند. در بیشتر مواقع از رولبرینگ های استوانه ای در مکانیک، صنعت یا پروژه هایی که نیاز به قطعات دوار دارند استفاده می کنند. در اصل به خاطر کاهش فشار بارهایی که به اجزای متحرک وارد می شود رولبرینگ های استوانه ای را در نظر می گیرد. در اصل می توان از سایر رولبرینگ ها برای این هدف استفاده کرد ولی با توجه به نوع ساخت و کاربردی که برای آنها در نظر گرفته شده است می توان آنها را در موقعیت های مختلفی استفاده کرد.

رولبرینگ ها با توجه به شیوه ساخت و قطعاتی که در ساخت آنها استفاده می شود به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. به طور کلی رولبرینگ ها به دسته های رولبرینگ بشکه‌ای، استوانه‌ای، مخروطی و سوزنی دسته بندی می شوند. هر کدام از انواع رولبرینگ ها می توانند برای حرکت بارهای مختلفی مانند بارهای شعاعی و محوری استفاده شوند و این بستگی به طراحی ساخت و اندازه آنها خواهد داشت. در این قسمت در نظر داریم تا در مورد رولبرینگ های استوانه‌ای ساده و کف گرد صحبت کنیم.

رولبرینگ استوانه‌ای ساده

رولبرینگ های استوانه‌ای می توانند به صورت ساده یا به صورت کف گرد استفاده شوند. ذکر این نکته لازم است که به طور کلی رولبرینگ های استوانه‌ای به عنوان مهم ترین و محبوب ترین رولبرینگ ها شناخته شده و با توجه به کاربردی که دارند می توانند در زمینه های مختلفی استفاده شوند. برای ساخت این نوع رولبرینگ از غلتک ها یا اجزای گردانی به شکل استوانه استفاده می شود. این المان در یک سطح دسترسی خطی با کنس ها قرار می گیرند.