تسمه

تسمه

برای این که بتوان بین چند شفت انرژی مورد نظر را انتقال داد از تسمه ها استفاده می کنند. جنس تسمه از ماده انعطاف پذیری است که در صنعت کاربرد بسیار دارد. عملکرد تسمه به این صورت است که به دور قرقره می پیچید و نیروی قرقره ها را بهم متصل می کند. طول ابعاد تسمه ها در حدود شش تا دوازده میلی متر است و عرض آن بین بیست تا شصت میلی متر می باشد.

تسمه های صنعتی در ماشین سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. تسمه ها می توانند به صورت باز یا گرد تولید گردند. در صنعت از تسمه ها در جاهای مختلفی استفاده می شود بنابرین با توجه به کاربرد آن ها تسمه ها در شکل های مختلف و با جنس های متفاوت تولید می شوند. از تسمه های صنعتی به طول کلی در سه حالت استفاده میشود.

حالت اول که به آن هم تسمه تایمینگ گویند برای منتقل کردن قدرت استفاده می شود.

حالت دوم که از آن به تسمه تایمینگ یاد می کنند جهت تنظیم زمان حرکت قطعات موتور استفاده می گردد.

حالت آخر تسمه نقاله است که برای انتقال دادن اشیاء از یک سمت به سمت دیگر استفاده می کنند.

همان طور که قبلا هم ذکر کردیم جنس تسمه ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال اگر نیازمند این هستیم که تسمه مورد نظر دربرابر عوامل سایشی مقاومت داشته باشد باید از ماده ای استفاده کنیم که مقاومت سایشی را داشته باشد. انواعی دیگر از تسمه ها باید در برابر روغن، حرارت زیاد و کشش مقاومت داشته باشند.

انواع تسمه

 

ما در این بخش قصد داریم شما را با انواع تسمه ها آشنا کنیم تا بتوانید انتخاب بهتری در بین گزینه های موجود داشته باشید.

تسمه تخت : در جاهایی که فاصله قطعات از یکدیگر زیاد است از این تسمه استفاده می کنند.

تسمه وی شکل (ذوزنقه ای): از این تسمه برخلاف تسمه گرد در مواردی که نیازی به نیروی زیادی است استفاده می شود.

تسمه چندشیار: اگر چند تسمه ذوزنقه ای را در کنار هم قرار دهیم می توان یک تسمه چند شیار درست کرد. از این تسمه برای انتقال نیروهای بالا استفاده می شود.

تسمه گرد: اگر نیازی به نیروی بالا نباشد می توان از این تسمه استفاده کرد.

تسمه آجدار: این نوع تسمه ها از تسمه های تخت و ذوزنقه ای شکل برای استفاده در دستگاه های کوچک مثل ماشین لباس شویی استفاده می شوند.

تسمه تایمینگ: در دستگاه های صنعتی برای زمان بندی کردن حرکت قسمت های مختلف دستگاه و همچنین برای انتقال نیرو باید از این نوع تسمه استفاده کرد.

 

به طور کلی تسمه ها در دو نوع فلزی و غیرفلزی تولید می شوند. تسمه های فلزی و غیر فلزی در میزان استحکام کششی با یکدیگر متفاوت هستند. تسمه های غیر فلزی در بسته بندی وسایلی همچون مصالح ساختمانی، کاغذ و … کاربرد دارند. ولی از انواع فلزی در بسته بندی لوله، مس، آلومینیوم و صفحات فلزی استفاده می کنند.

از تسمه در ساختمان سازی و صنعت نیز استفاده می کنند که از جمله آن می توان به استفاده ازآن در بسته بندی بارهایی که سنگین هستند نام برد. هنگامی که در حین کار نیازمند مقاومت بالا هستیم مثل بلند کردن یک وسیله سنگین می توان از این تسمه ها بهره برد. بیش ترین استفاده ای که از این قطعه می توان کرد استفاده از آن در کابل تلفن و برق است.